Titulní obrázek


Volvo získává ocenění

Švédská automobilka Volvo začíná být oceňována za novinku v oblasti techniky a bezpečnosti vozu. Samozřejmě máme na mysli i airbag pro chodce.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Před dvěma lety Volvo představilo systém, který dokáže v provozu rozeznat lidskou postavu. V případě hrozícího střetu s chodcem nejprve řidiče varuje, a v případě, že je náraz nevyhnutelný, auto samo co nejvíce zpomalí. Přesto nelze takové nehodě zcela zamezit, proto Volvo vyvinulo airbag, který má snížit následky zranění nechráněného člověka. 

Tento airbag chrání chodce při srážce s vozidlem při čelním střetu. Lidé a automobily se pohybují na těsném prostoru při rychlostech mezi 20 až 50 km/h. Přitom člověk je měkký, auto tvrdé, proto je tu airbag, aby pomohl.

Systém pracuje na několika úrovních. Nejprve reaguje systém rozpoznání hrozby střetu s chodcem a auto začne zpomalovat. Ve chvíli, kdy je střet nevyhnutelný, spouští elektronika další systémy. 

V první chvíli se zdvihne kapota, aby se zvětšil prostor mezi ní a tvrdými částmi motoru. Následně zpod kapoty před čelním oknem vystřelí polštář, který zakryje nejen část okna, ale i sloupky. Za vším stojí senzory v čelním nárazníku, které už předem dokážou vyhodnotit, zda dojde ke srážce, a aktivují celý systém.

Touto unikátní technologií byl jako první vybaven model V40. Celý systém byl testován nejen na počítačích, ale také při stovkách praktických zkoušek v laboratořích, kdy byly simulovány nejrůznější typy silnic, situace, ale i počasí. Volvo tak za tento krok směrem k vyšší bezpečnosti obdrželo v rámci ankety Auto roku v ČR po zásluze prestižní ocenění Technická inovace roku.