Titulní obrázek


Volvo V40 - nejbezpečnější vůz v historii

Nejbezpečnějším vozem všech dob se podle nezávislé organizace Euro NCAP stal vůz Volvo V40. Automobilka Ford měla dokonce úspěch hned se třemi modely.

Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení obdržely vozy Renault Clio v kategorii nejmenších aut označovaných jako supermini, Volvo V40 mezi malými rodinnými auty, BMW řady 3 u větších rodinných aut, Fiat 500L a Ford B-MAX v rámci malých víceúčelových aut MPV, Ford Kuga u menších vozů s pohonem 4x4, Hyundai Santa Fe mezi většími SUV 4x4 a Ford Transit Custom coby nejúspěšnější zástupce dodávek.

Podle organizace Euro NCAP o jde nejbezpečnější vozy roku 2012.

Euro NCAP vyhlásila i nejhorší auta z loňských sérií nárazových testů. Jde o kompaktní SUV Jeep Compass a dodávku Renault Trafic. Tyto modely obdržely pouze dvě hvězdičky z pěti.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Téměř automatické udělování pětihvězdičkového hodnocení se zřejmě v příštích letech stane minulostí. Euro NCAP již dříve vyhlásila, že každý rok bude zpřísňovat procentuální hranice v dílčích částech testů, za něž ještě lze uložit pět hvězd. Nově navíc do známkování zařadí i přítomnost takových pomocníků jako automatického brzdění vozu před překážkou nebo adaptivního tempomatu, který sám udržuje řidičem nastavený odstup od vozidla před ním.

Euro NCAP uděluje procentuální hodnocení každého auta ve čtyřech oblastech - za bezpečnost dospělé posádky na předních sedadlech, za ochranu dětí na předních i zadních sedadlech, ochranu chodců a za úroveň osazení auta elektronickými bezpečnostními systémy a jejich funkčnost. Auta rozbíjí různými typy nárazů (přední, boční, zadní), zároveň je testuje na zkušebních drahách v nejrůznějších podmínkách.

Nejbezpečnějším autem všech dob vyhlásila Euro NCAP loni testované Volvo V40.