Titulní obrázek


Volvo V40 Cross Country

Autosalon v Paříži se velmi rychle blíží. Švédské Volvo plánuje premiéru nejmenšího crossoveru Volva na bázi nového hatchbacku V40. Nejdříve se měl model jmenovat XC40, později však přišla změna, a novinka nese název V40 Cross Country.

Názvem se tak vrací ke kořenům, konkrétně hranatému V70 Cross Country z roku 1997. Vzhledově se o žádné velké překvapení nejedná. V40 zdrsněla podle léty ověřeného receptu. Na exponovaná místa (nárazníky, prahy, podvozek) dostala černé a stříbrné oplastování. Taktéž maska chladiče má jiné žebrování, místo vodorovných a svislých lišt zde najdeme otvory připomínající včelí plástve. Standardem jsou střešní nosiče a celé auto se zvýšilo o 40 mm. Interiér dostal pouze jiné čalounění a barvy, které lépe odpovídají charakteru této verze.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Pod kapotou by měly být motory s pohonem všech kol 4Troxoi a šechny motory pro aktuální, stále ještě žhavou novinku V40 vyjma základního zážehového čtyřválce T3 1,6 l/110 kW. To znamená, že se můžeme těšit na benzinový T4 1,6 l/132 kW kombinovaný buď s šestistupňovým manuálem nebo dvouspojkovým ústrojím PowerShift. Vykazuje spotřebu benzinu 5,5 l/100 km. Turbodiesely zastupuje úsporná šestnáctistovka D2/85 kW, která konzumuje jen 3,8 l nafty na 100 km a je spřažena výhradně se šestistupňovým přímo řazeným ústrojím. Dvoulitrový vznětový pětiválec D5/130 kW žádá 4,4 nebo 5,2 l/100 km v závislosti na zvolené transmisi, hodnoty sprintu z 0 na 100 km/h se pohybují od 8,3 s (automat) do 8,6 s (manuál). K dispozici bude i totožný motor, ovšem v provedení D3 s výkonem 110 kW. Výkonovou špičku tvoří pro změnu benzinový pětiválec T5 se 187 kW (254 k).

Automobil zrychluje z klidu na stovku během 6,1 s a v kombinaci spálí 7,8, respektive 8,3 l/100 km. O půl litru úspornější je předokolka. Všechny motory jsou vybaveny funkcí start-stop a regenerativním brzděním. Na nezpevněných cestách pomohou také asistent sjíždění z prudkých kopců (HDC) a hill holder. Spuštění výroby Volva V40 Cross Country plánují v belgickém Gentu na konci letošního roku.