Titulní obrázek


Volvo Mean Green láme rekordy

Rychlostní rekordy na 500 metrů s pevným startem uznávané organizací FIA drží Volvo Mean Green. Jedná se o hybridní nákladní automobil. Rekord je počítán na kilometr s pevným startem a na letmý kilometr. Rekordní tahač má základ hlavně v polovinách dvou trámů.

Kabina amerického modelu VN pochází z nárazových testů podvozku, při nichž neutrpěla žádné poškození. Při vývoji byla velká pozornost věnována snížení hmotnosti. Například u přední nápravy se podařilo dosáhnout snížení ze 100 kg na 57 kg. Odstraněním soukolí pro první převodový stupeň z převodovky se ušetřilo dalších 7 kg a úpravou elektroinstalace téměř 6 kg. Designér Jonas Sandström prostřednictvím programu CAD optimalizoval aerodynamiku tahače.

K pohonu slouží 16litrový motor přeplňovaný dvojicí turbodmychadel Volvo Penta. Turbodiesel o výkonu 1398 kW (1900 k) spolupracuje s upravenou převodovkou I-Shift a elektromotorem o výkonu 147 kW (200 k) a točivém momentu 1100 Nm. Celkově poskytuje Mean Green výkon 1545 kW (2100 k) a točivý moment téměř 6800 Nm. Volvo Mean Green se rozjíždí bez obvyklých zvuků dieselového motoru, protože ten se do hry zapojí až po několika sekundách při rychlosti 60 km/h, kdy jeho řidič Boije Ovebrink může zařadit devátý rychlostní stupeň.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Loni v létě měl hybridní tahač na dráze dlouhé 500 metrů s pevným startem průměrnou rychlost 115,347 km/h a na 1000 metrů 152,252 km/h. Letmý kilometr zvládl ujet průměrnou rychlostní 221,706 km/h. Právě tyto hodnoty hodlá Boije Overbrink, který je řidičem i majitelem hybridu Mean Green, překonat. Cílem je překonat rychlost 260 km/h na letmém kilometru. Během svého severoamerického turné se vůz Mean Green představí i na veletrhu Truck World v Torontu a na jachtařské soutěži Volvo Ocean Race v Miami.