Titulní obrázek


Kolem Barcelony se proháněly automobily řízené počítačem

Na dálnici kolem Barcelony projížděl konvoj pěti aut. Ovšem jen první vozidlo řídil člověk. Ostatní jeli pod vedením počítačů, kamer a radarů. Pokus se silničním vlakem provedla automobilka Volvo ve spolupráci s Evropskou unií.

Dálnice ve Španělsku zažívala v úterý velkou premiéru. Konvoj pěti automobilů ujel dvousetkilometrový úsek kolem Barcelony. Pouze v prvním voze seděl řidič. Ostatní byly řízeny počítači, díky nimž kopírovaly první automobil.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Automobilka Volvo uskutečnila tento projekt, aby si řidiči mohli během cesty odpočinout. Začíná snad nová éra? V průběhu jízdy si řidiči budou moci například číst knihu, pracovat na notebooku, nebo dokonce sedět na zadním sedadle a vychutnávat si svůj oběd.

Test dopadl úspěšně. Dohromady se ujelo 200 kilometrů během jednoho dne. Vedoucí projektu jsou z výsledku přímo nadšeni.

Vozy byly doplněny kamerami, radary a laserovými snímači, ty sledovali vedoucí vozidlo konvoje a zároveň sousední automobily. Prostřednictvím bezdrátové komunikace mohla brzdit, zatáčet i zrychlovat podle prvního auta. Linda Wahlstroemová, vedoucí projektu, věří, že se tato novinka stane běžnou součástí silnic.